Україна відзначила день слов’янської писемності

25 травня 2010 в 13:45, Александр Ходорковский

Вчора Україна, разом з іншими слов’янськими країнами відзначила свято, що вшановує творців слов’янської писемності – братів Кирила та Мефодія.

Кирило і Мефодій походили з сім’ї воєначальника і проживали в грецькому місті Солуні (зараз територія Чехії, місто не збереглося). Брати з дитинства виявляли цікавість до вивчення мов, вільно володіли діалектом солунських слов’ян, грецькою, латинською, арабською та еврейскими мовами. Кирило (до хрещення - Костянтин) працював головним бібліотекарем при дворі візантійського імператора. Мефодій спочатку пішов стопами батька, потім став управителем одної з областей візантії, а далі – настоятелем монастиря Поліхрон в Малій Азії. Брати були християнськими місіонерами, розповсюджували не тільки знанняє, але і віру. 

Слов'янську абетку вони створили в грецькому монастирі.

Вчені вважають, що слов'янська писемність була створена в IX столітті, приблизно в 863 році. Новий алфавіт одержав назву «кирилиця» на ім'я одного з братів, Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому в богоугодній справі освіти слов'янських народів старший брат Мефодій.

За запровадження слов'янської мови в богослужінні були звинувачені  в єресі, але після візиту до Риму  отримали від Папи   спеціальне послання, в якому їм дозволялося розповсюджувати слов'янські церковні книги і проводити богослужіння на слов'янській мові.

Братами були створені дві абетки - глаголиця і кирилиця, що стали основами майже всіх мов слов’янської групи.  Крім того, брати-греки переклали слов'янською мовою Євангеліє, Апостол і Псалтир.